Jeden z największych i najbardziej zaawansowany naszych instrumentów. Jest to czterooktawowy, szarpany instrument klawiszowy wykonany w 100% z surowców wtórnych. Jeśli trzeba było by go porównać do prawdziwego instrumentu, to najbliżej mu jest do klawesynu. Podobnie jak w klawesynie, tak i w klawiszonie struny są szarpane, z taką różnicą, że tu wzbudzane są… ząbkami z grzebienia. Tworzenie tego instrumentu zajęło nam 9 miesięcy pracy w tym około 1200 godzin roboczych, często od samego rana aż do 3 w nocy. Krew, pot, a nieraz nawet i łzy – czy warto było? Po dokręceniu ostatniej śrubki uważamy, że tak.

Mimo że jest to zdecydowanie największy nasz instrument (155x84x155cm), to zawiera on największą ilość miniaturowych podzespołów. Najmniejsze z nich to element mające nawet 2x5mm, których jest aż 49 sztuk. Sam mechanizm szarpiący jedną strunę liczy około 15 miniaturowych elementów. Przykładowo do jednej oszlifowanej nakrętki M2 (średnica 5,5mm) zostały przyklejone aż 3 elementy dwoma różnymi klejami odpornymi na zrywanie i na ściskanie.
Na temat konstrukcji można było by się długo rozpisywać...

 Wiele z nich wykonywaliśmy sami z listew drewnianych lub wycinając z arkusza blachy i odpowiednio wyginając. Zabiegi te pochłonęły aż 2 imadła, które nie wytrzymały obciążenia.

Jak to działa? Przy projekcie kierowaliśmy się przede wszystkim prostotą. Proste rzeczy zawsze działają, dlatego nasz instrument działa w większości na mechanizmie dźwigni.

Do projektu wykorzystane zostały m.in.:
- Drzwi mieszkalne x2 (jako podstawa instrumentu – górny i dolny blat)
- Front z szafy (klapa)
- Nogi od stołu x8
- 19-litrowe butle po wodzie mineralnej (drugie pudło rezonansowe)
- Listwy progowe (klawisze)
- Gąbka z materaca
- Grzebienie do włosów x2
- 49 strun od gitar basowych i elektrycznych
- Arkusz A4 grubego filcu x3
- Arkusz A4 cienkiego filcu
- Arkusz blachy około 1x1,5 m
- Zawiasy z szafy x2
- Belki z drewna różnego przekroju x15
- Kątowniki x9
- Drut gwintowany M12 x3
- Drut gwintowany M3 x2
- Drut gwintowany M2 x3
- Nakrętki M12 x 150
- Nakrętki M2 x 50
- Inne nakrętki podkładki x50
- Ponad 200 wkrętów do drewna i metalu
- Ponad 200 gwoździ – przy czym tylko 3 spełniają swoją pierwotną funkcję
- Opaski zaciskowe x49
- lakier do parkietu
- sprej czarny x2
- ciekły plastik
- klej odporny na zrywanie
- klej odporny na ściskanie
- wyobraźnia :)

Jego premiera przekładana była wielokrotnie. Problemy, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, sprawiły  że instrument ostatecznie został zaprezentowany podczas półfianłowego występu w programie „Mam Talent”.

Do budowy Klawiszona zostały użyte podstawowe narzędzia a jako warsztat posłużyła studencka kawalerka na 6 piętrze w bloku mieszkalnym

Koszt instrumentu: 0 zł
Czas budowy: 9 miesięcy

 

 

Film z powstawania instrumentu:

 

 

 

Galeria z powstawania instrumentu: